Likit Nasıl Yapılır ?

Likit Nasıl Yapılır ?

Kendi likitinizi yapmak bazen güzel bazen de sinir bozucu olabilir. Aslında basit olan bu durum sizin likit bileşenleri hakkında ne kadar bilgiye sahip olduğunuza ve tecrübenize bağlıdır.

Aşağıda özetle kendi likitinizi yapabilecek bilgileri vermeye çalışacağız. 

Gerekli Malzeme ve Bileşenler

1 - Propylene Glycol ( PG )

2 - Vegatable Glycrine ( VG )

3 - Flavour ( Likit Aroması )

4 - Nicotine ( NC )

NOT : Bu ürünlerin haricinde enjektör, pastör, boş şişe ve özellikle steril eldiveni de yanınızda bulundurmanızda fayda olacaktır. Nicotin ile temas edilmemesi önemlidir. Yanlışlıkla temas edilmesi halinde bol su ile elinizi yıkayınız. Kendiniz kötü hissetmeniz halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.
Karışım ve Oranlar

İlk defa likit yapacaksanız bir tarif üzerinden karışım ve oranlama yapmanızı öneririz. Tecrübe kazanarak daha sonra aroma ve base bileşenlerin, marka ve türlerine göre kendi damak tadınıza uygun tarifler yapabilirsiniz.

* Öncelikle aroma karışımlarını boş bir şişe de yapmanız tavsiye edilir. Her aromanın kendine özgü ve tarif gereği bir karışım  oranı vardır. 

* Sonrasın da Base veya Nicotin ihtiyacınıza göre tedarik edilen Nbase bileşenleri belirtilen oranca aroma bulunan şişeye ilave edilir. 

* Örneğin 100 Ml likit yapalım. VG/PG karışım oranı 70/30 olsun.  % 5 oranlı 2 çeşit aroma ( elma, çilek ) kullandığımızı varsayalım

    - ELma aroması %5              : 5 ml

    - Çilek  aroması %5              : 5 ml

    - Vegatable Glycrine ( VG )  : 70 ml

    - Propylene Glycol ( PG )     : 20  ml

    - TOPLAM                              : 100 ml likit karışımı hazır olacaktır. 


NOT : Likit aromaları PG bazlı olduğu için karışım yapılacak PG oranından, aroma oranı düşülerek PG ilave edilmelidir. Yukarıda da belirttiğim gibi 30 Ml PG koymamız gerekirken toplam 10 ml aroma oranı düşülüp 20 Ml PG karışım yapılmıştır.  

Demleme ve Bekletme Süreci

Yapılan likit  karışımı, her gün 1 kez, 10 dk boyunca bulanık görünüm alıncaya kadar çalkalanır . Bu olay diğer karışım aletleri ile de yapılabilir. 

Karışımın 10 - 20 derece sıcaklıkta ve karanlık ortamda muhafaza edilmesi önemlidir.

Havanlandırma  ve sıcak su ile demeleme v.s gibi işlemlere maruz kaldığında, tadın değişeceğini unutmayınız.  ( TFA, Capella, FA, FW gibi aromalarda bu işlem tavsiye edilmez )

Güneş ışığından uzak tutunuz. 

Kaliteli aroma, Kaliteli NBase ve karışım oranların doğru yapılması halinde 2 - 4 hafta aralığında likitiniz hazır hale gelecektir. 

Renk ve tat bakımından likitiniz min. 2. hafta sonunda belirgin bir  şekilde değişecektir. 

Hazır likit tarifleri için aşağıda linkleri bulunan Instagram ve Facebook sayfalarımızı beğenerek ulaşabiliriniz;


https://www.instagram.com/aromasatis

https://www.facebook.com/aromasatis


Sorularınızı  Whatsapp hattımıza veya iletişim bölümünden mesaj olarak bizlere iletebilirsiniz .
Alışveriş sepetiniz boş!